Псоріаз лікування

Лікування псоріазу має досить важкий і тривалий характер, незважаючи на існування величезної кількості методик і препаратів для боротьби з недугою. Природу хвороби можна назвати хронічної рецидивуючою. До того ж ця хвороба найчастіше з часом починає впевнено і неминуче прогресувати. Псоріаз називають хронічну неінфекційну хворобу, яка вражає в основному шкірний покрив.

Проблема псоріазу

Псоріазом в сучасному світі страждає значна кількість людей (за статистикою, це від двох до семи відсотків населення). Псоріаз не має обмежень ні за статтю, ні за віком. Захворювання проявляється як у чоловіків, так і у жінок, починається в будь-якому віці, однак найбільш часта поява бляшок зазначено у віковому періоді від п’ятнадцяти до двадцяти п’яти років. Кожен третій хворий відзначає, що перші ознаки хвороби з’явилися у нього до двадцяти років.

Існує ефективне лікування псоріазу? Ось головне питання, яке задають хворі.

Що являє собою захворювання, назване псоріазом?

псоріаз

Псоріазі в першу чергу вражає шкірний покрив: на ньому утворюються дуже сухі, червоного відтінку і підняті над поверхнею шкірного покриву плями. Такі шкірні ураження у вигляді цяток називаються псоріатичними бляшках. Але іноді трапляється і так, що пацієнти не скаржаться на такі видимі ураження шкірного покриву.

Такі псоріатичні плямисті поразки шкіри є місцями хронічного запалення і надлишку проліферації лімфоцитів, макрофагів і кератиноцитів шкірного покриву і, крім того, надлишку новоутворених маленьких капілярів. Все це робить шкірний покрив в тих місцях, де вона була вражена, піднімає його вище поверхні здорового шкірного покриву – тоді і формуються характерні бліді, сірі або сріблястого відтінку плями, які нагадують застиглий віск або парафін (їх ще називають «парафіновими озерцями»).

В першу чергу такого роду псоріатичні бляшки обирають місцем своєї появи ділянки тіла, які частіше за інших піддаються тертю або тиску. Це місця, де згинаються лікті та коліна, а також сідниці. Але виникнення псоріатичних бляшок найчастіше відбувається і на будь-якій іншій шкірній ділянці, навіть на шкірі під волоссям, на долонях, на підошві стопи або на зовнішніх статевих органах. Якщо при такій хворобі, як екзема, висипання в більшості випадків розташовуються на внутрішніх частинах колінних і ліктьових суглобів, прояв псоріатичних бляшок зазвичай відбувається в області зовнішньої, ділянки колінних і ліктьових суглобів.

Особливості перебігу хвороби

Часті стреси — причина псоріазу. Псоріаз – хронічне захворювання, яке характеризується тим, що протікає хвилеподібно, при цьому трапляються періоди ремісії (найчастіше з’являються несподівано, іноді викликаються будь-якими лікарськими діями), періоди загострення, рецидивних загострень (також є спонтанними або викликаються за допомогою несприятливих зовнішніх впливів типу вживання спиртного, перенесення стресів тощо).

псоріаз

Ступінь тяжкості псоріазу може бути різною не тільки у різних пацієнтів, але і в одного пацієнта протягом часу, інколи з’являються періоди, коли відбувається ремісія та рецидивні періоди, від появи зовсім легких поразок локального характеру до поразки повністю всього тіла пацієнта псоріатичними бляшками. Нерідким явищем вважається те, що ця хвороба прогресує, особливо в тому випадку, коли відсутнє лікування, при цьому загострення стають все більш тривалими, частими і важкими, площа шкірного покриву, ураженого псоріатичними бляшками, збільшується, і до того ж уражаються всі нові шкірні ділянки.


У деяких пацієнтів можна спостерігати постійний перебіг хвороби, коли не з’являються спонтанні ремісії, а іноді і відбувається постійне прогресування псоріазу. Нерідко бувають вражені нігті, це може бути єдиною поразкою на тілі пацієнта, тоді на шкірних покривах псоріатичні плями відсутні.

Алкоголь — причина псоріазу. Крім того, псоріаз здатний викликати запальні ураження суглобів, що називається по-іншому псоріатичним артритом.

Близько десяти відсотків пацієнтів, хворих на псоріаз, скаржаться на прояви псоріатичного артриту.

Повного лікування такого захворювання, як псоріаз, сучасній медицині домогтися не вдалося. Ця хвороба вважається невиліковною, проте можна домогтися тривалих ремісій, навіть довічних, хоча можливість рецидиву збережеться у будь-якому випадку.

Класифікація основних видів псоріазу

Форми псоріазу досить різноманітні. Перед тим як почати боротися з псоріазом, необхідно виявити його різновид.

Одна з таких форм хвороби (найчастіший вид псоріазу) – це недуга, названа бляшковидним або звичайним (простим) псоріазом. Його симптоми спостерігаються у дев’яноста відсотків пацієнтів. Звичайний псоріаз найчастіше виражений відомими  над здоровим покривом шкіри ділянками запаленого, червонуватого, покритого сіруватими або сріблясто-білими плямами шкірного покриття. При цьому, якщо зняти сріблястий шар (що робиться досить легко), що знаходиться під ним червонувата шкіра травмується і починає кровити, тому що в ній безліч дрібних сосудів. Псоріатичні бляшки можуть рости і з’єднуватися з розташованими по сусідству утвореннями – тоді на шкірі виходить з’єднання пластин бляшок.

Наступний вид називається псоріазом згинальних кінцівок. При такій хворобі поверхня виступаючих плям виглядає більш гладкою, не лущиться або лущиться мінімально, і місця ураження зазвичай визначаються складками шкіри, тоді як інші ділянки шкіри зазвичай не зачіпаються. Зонами ураження при такому типу хвороби найчастіше виявляються зовнішні статеві органи, пахові складки, внутрішня частина стегна, пахви, складки під грудьми у представниць жіночої статі.

Псоріаз каплевидного типу називається хвороба, що характеризується великою кількістю шкірних уражень, що мають форму краплі або сльози або точкову форму червонуватого кольору або лілових відтінків. Найчастіше ці висипання розташовуються на великих ділянках шкірних, найчастішим центром поразки є ділянки стегна, але бувають зачеплені і такі місця, як гомілка, передпліччя, спина, шийний відділ, голова. Вид пустульозного псоріазу – найбільш важка з форм шкірного псоріазу. При цій хворобі на шкірному покриві з’являються бульбашки або пухирі. Шкірний покрив стає червоним, гарячим і запаленим. Найчастішим ділянкою ураження при пустульозному псоріазі є нижні та верхні кінцівки, особливо гомілки і передпліччя.

Якщо помітно змінюється форма і колір нігтів на руках або ногах, можна відзначити появу псоріазу нігтів. При цьому швидко змінюється не тільки колір нігтя (коли він стає жовтим, білим або сірим), але і з’являються крапки і плями на нігтях, поперечні лінії, товста шкіра під нігтем або ж ніготь може розшаровуватися і товщати. При цій формі хвороби пацієнт може повністю втратити нігті або отримати підвищену їх ламкість, тому необхідно проводити комплексне лікування.

Як вилікувати псоріаз медичними способами?

Лікування псоріазу мазью. При лікуванні необхідно враховувати, що якщо форма псоріазу є неважкою, то в дерматологічних способах лікування використовується застосування найменш токсичних речовин, щоб уникнути, по можливості, побічної дії препаратів на пацієнта. Однак якщо при таких методах лікування при псоріазі залишається малоефективним, то тоді можуть бути задіяні інші, більш токсичні способи та методи лікування, хоча вони і будуть нести ризик для пацієнта, так як, швидше за все, будуть мати серйозні побічні ефекти.

лікування псоріазу

Як лікувати псоріаз? В першу чергу при псоріазі пацієнт лікується місцево, тобто боротьба з псоріазом проводиться за допомогою нанесення різноманітних мазей, кремів, розчинів, які наносяться на уражену шкіру. При неефективності такого лікування може бути використаний метод фототерапії або її поєднання з таким новим методом лікування псоріазу, як фотохіміотерапія. Якщо ж і це не дає потрібного ефекту і пацієнту легше не стає, то тоді застосовуються лікарські препарати (у таблетках або ін’єкціях). Це так зване системне лікування (медикаментозне лікування псоріазу).

Але є істотний мінус: з часом псоріаз набуває стійкість до певних методів лікування.
Саме тому методику і ліки при лікуванні псоріазу час від часу варто змінювати, для того щоб запобігти цієї стійкості і до того ж зробити мінімальними побічні дії препаратів.

Коли лікується така хвороба, як псоріаз, найчастіше антибіотики пацієнтам не призначають. Але їх можуть застосувати у разі повторного зараження інфекцією або тоді, коли які-небудь види інфекцій стають причиною загострення псоріазу, як, наприклад, ангіна, фарингіт тощо.

Здорове харчування для профілактики псоріазу. Як боротися з псоріазом? Вилікувати псоріаз назавжди не можна, однак він не становить загрозу для життя пацієнта. Методи лікування цієї хвороби необхідно підбирати індивідуально для кожного хворого, а саме при лікуванні потрібно звертати увагу на статеву приналежність, вікову категорію, професійну діяльність, стан здоров’я в цілому і особистісні особливості хворого, і це крім урахування розвитку самого псоріазу (тривалість, поширеність і т. д.). Необхідно виявити характерний перебіг псоріазу, звернути увагу на те, в якій стадії знаходиться хвороба, прибрати, наскільки це можливо, фактори, що провокують захворювання (механічна травматизація шкірного покриву, алергія, непереносимість лікарських засобів або прийняття алкоголю).

Отже, сучасні методи лікування псоріазу включають:

  • Світлову терапію (фототерапію).
  • УФБ фототерапію. Ефективно лікується легка і помірна форми.
  • Вузькополосну УФБ терапію.
  • Терапію Гоекермана. Лікування із застосуванням кам’яновугільного дьогтю.
  • Фотохіміотерапію або ПУВА-терапію.
  • Ексимерний або імпульсний лазер. Лікування псоріазу лазером ефективно на початковій і помірній стадіях.
  • Комбіновану світлову терапію.

Використовуючи новітні методи лікування псоріазу, потрібно стежити за загальним фізичним і психологічним станом хворого, дізнатися, наскільки пацієнт толерантно ставиться до захворювання, особливо якщо лікують людини похилого віку. На захворювання може вплинути зміна режиму робочого дня, необхідно також нормалізувати навколишнє середовище або ненадовго лягти в лікарню, щоб вплинути на перебіг псоріазу. Крім цього, таким хворим рекомендовані сеанси психотерапії, наприклад, може допомогти метод когнітивно-поведінкової терапії або кліматотерапії.

Як позбутися від псоріазу з допомогою народної медицини?

З народних способів лікування зазвичай використовуються різних складів мазі, розчини і креми з трав (звіробій, чистотіл, ромашка та інші), луски морської риби, вершкового масла, домашніх курячих яєць та інших компонентів.
Рецептів існує чимала кількість. Важливою дією є і профілактика псоріазу (поліпшення імунної системи, гарне харчування і здоровий спосіб життя).

Александра Л. (Чернігів) Замовила крем(а) "Здоров" від псоріазу

По акції залишилось шт.